فرش-وینتیج-چیست 04 دی 1400

فرش وینتیج کهنه نما یا مدرن چیست؟

فرش وینتیج چیست؟

در گذشته روندهای حاکم بر مد و دکوراسیون این گونه بودند که معمولا یک روند رایج به عنوان مد روز شناخته می‌شد و افراد مختلف، به اصطلاح، برای همگام بودن با مد روز، به دنبال خرید محصولات و انجام کارهایی می‌رفتند که با آن مد، سازگار باشد. پس از این که دوره‌ی یک روند که مد شده بود نیز می‌گذشت، محصولات مربوط به آن نیز از رونق می‌افتادند و بازار از وجود آن‌ها، تقریبا خالی می‌شد.

اما امروزه دیگر این چنین نیست. افراد با سلیقه‌های مختلفی که دارند، بر اساس معیارهای شخصی خودشان به انتخاب محصولات و چینش لوازم منزل می‌کنند. در این بین ممکن است حتی عده‌ای علاقه به محصولات قدیمی داشته باشند. در بازار هم به راحتی برای هر سلیقه و نظری، می‌توان محصول دلخواه را پیدا کرد. در این مقاله قرار است درباره‌ی یکی از محصولات به نسبت نوظهور در بازار فرش صحبت کنیم که شاید پیوندی بین مدل‌های سنتی و مدل‌های کاملا خلاقانه برقرار می‌کند. اگر برای شما هم سوال پیش آمده است که فرش وینتیج چیست، در ادامه‌ی این نوشته با ما همراه باشید.

 

فرش کهنه‌نما

داشتن لوازمی که به نوعی عتیقه و آنتیک محسوب شوند، در همه‌ی برهه‌های زمانی، یک ویژگی خاص برای دارنده‌ی آن کالا محسوب می‌شد که می‌توانست با استفاده از آن، به گونه‌ای، جایگاه اجتماعی خود را به نمایش بگذارد. شاید ریشه‌ی علاقه به فرش وینتیج نیز، همین باشد. فرش وینتیج یا کهنه‌نما، یکی از انواع فرش مدرن است که با استفاده از ابزار و تکنیک‌های خاصی، طرح اولیه‌ی آن را تغییر داده‌اند تا از لحاظ ظاهری، شبیه به فرشی باشد که قدمت بسیار طولانی دارد.

فرش‌های وینتیج، علاوه بر ارزشی که به خاطر طرح اولیه و اصلی خود برای آن‌ها قائل می‌شوند، ارزش افزوده‌ای هم دارد. این ارزش افزوده، به خاطر این است که فرآیند کهنه‌نمایی در فرش وینتیج، به وسیله‌ی دست و توسط یک هنرمند مجزا از طراح اولیه‌ی فرش انجام می‌گیرد. این که کهنه‌نمایی به چه صورتی انجام گیرد و ترکیب رنگی فرش، به چه نحوی تغییر یابد، موردی است که یک هنرمند باید پاسخ آن‌ها را بیابد. برای همین خیلی از افراد، علاوه بر زیبایی، برای یک فرش وینتیج، ارزش هنری نیز قائل هستند.

 

حال که با توجه به موارد بالا، تصمیم به خرید فرش وینتیج گرفتید، بهتر است بدانید که این محصول، همچنان پیرو یکی از روندهایی است که در مُد روز، جزو پرطرفدارترین‌ها حساب می‌شوند و افراد زیادی دکوراسیون خود را به سبک مدرن طراحی میکنند. کهنه نمایی، یکی از روندهایی است که در دکوارسیون تمام اثاثیه‌ی منزل، مورد استقبال گروه‌های مختلف مشتریان قرار گرفته است. رشد پتینه در بازار دکوراسیون، می‌تواند گویای چنین مسئله‌ای باشد.

 

انواع فرش وینتیج

فرش وینتیج، توسط هنرمند انتخاب می‌گردد و فرآیند کهنه‌نمایی روی آن پیاده می‌شود. برای همین، با توجه به سلیقه‌ی طراح، هر طرح فرشی که در بازار وجود دارد، می‌تواند به صورت وینتیج هم تولید شود. برای مثال، می‌توانید با گشت و گذار مختصر در بازار، این انواع از فرش وینتیج را به راحتی پیدا کنید:

  • فرش کهنه‌نمای کلاسیک

  • فرش کهنه‌نمای مدرن

  • فرش کهنه‌نمای پلاستر

  • فرش کهنه‌نمای برجسته

نظرات (0)

image

نظر شما درباره این مطلب

image