تشخیص-تراکم-و-شانه-فرش-ماشینی 03 بهمن 1400

تشخیص تراکم و شانه فرش ماشینی

در مقاله قبلی، "همه چیز در مورد شانه و تراکم فرش ماشینی" اطلاعات زیادی را در مورد این ویژگی فرش آموختیم و با مفهوم تراکم و شانه آشنا شدیم. بطور خلاصه به تعداد گره های بافته شده در یک متر از عرض یک فرش ماشینی، شانه و به تعداد گره های بافته شده در یک متر از طول یک فرش ماشینی، تراکم گفته می شود. شانه فرش به ریزی طرح و نقشه آن مربوط می شود. فرشهایی که شانه بیشتری دارند ریزبافت تر و شلوغ تر بوده و اصطلاحا به آنها دستباف گونه گفته می شود. در این مقاله نحوه تشخیص تراکم و شانه فرش ماشینی به صورت کامل توضیح داده شده است

1- چگونه می توانیم شانه و تراکم واقعی یک فرش را پیدا کنیم؟

بیشتر مردم بر این باورند که تعداد شانه یک فرش علت گران بودن قیمت آنست و از همه مهمتر اینکه چنانچه فروشنده ادعا کند این فرش 1000 شانه یا 1200 شانه است ، چگونه صحت گفته ی او را تشخیص دهیم . البته لازم به ذکر است که متاسفانه بیشترین تقلب در فرش ماشینی در همین قسمت انجام می شود . روش کار بسیار ساده است : وقتی می گوئیم این فرش 1000 شانه است یعنی با شمارش گره ها در 10 سانتی متر از عرض ( 10%) به عدد 100 خواهیم رسید .

 

2- هر چه تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش سفت تر و سنگین تر

برای محاسبه تراکم یک فرش یک تفاوت اساسی با روش تشخیص شانه وجود دارد و آن اینست که تراکم را در نصف فرش محاسبه کرده و برای اعلام، آن را در 3 ضرب می کنند تا تراکم اصلی فرش بدست آید. یعنی وقتی می گویند تراکم فرش 3000 است یعنی باید در یک متر از طول آن 3000 گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب 3، این عدد صحیح باشد. پس با شمارش گره ها در 10 سانتیمتر از طول فرش 100 گره وجود خواهد داشت و در 5 سانتیمتر 50 گره. البته در مورد فرشهای شانه و تراکم پایینتر برای پیدا کردن تراکم واقعی فرش، به خاطر نوع دستگاه بافندگی تعداد گره های طولی در 2 ضرب می شود .

نکته مهم

به علت فشردگی بافتها و فاصله کم بین دو گره های فرش ماشینی، شمارش گره ها باید با دقت فراوانی انجام شود. چرا که کوچکترین خطایی در یک سانت ضرب در صد شده و خطای ما را صد برابر می کند.

نظرات (0)

image

نظر شما درباره این مطلب

image